EkonomiGündemTeknoloji

Atık Pillerin Toplanması

Atık pillerin toplanması için TAP ile iletişime geçin çevreyi koruyun

Kullanım ömrünü tamamlayarak atık haline gelmiş pil ve akümülatörlerin kontrolü yönetmeliği, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Ağustos 2004 tarihinde yayımlanarak 01.01.2005’den itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğin temel amacı, atık pil ve akümülatörlerin çevre ve insan sağlığına zarar vermelerini önlemek bakımından toplanması ve bertaraf edilmesidir.

Bahis konusu yönetmeliğe uygun olarak kurulan ve kısa adı TAP olan ‘Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ son 7 senedir taşınabilir türdeki atık pil ve bataryaları ülke çapında toplayan bakanlıkça yetkilendirilmiş tek kuruluştur.

Dernek toplama faaliyetlerini yürütmek üzere çeşitli türdeki pil toplama kutularını ücretsiz olarak kurum ve kuruluşlara teslim etmekte ve dolan kutulardaki pilleri teslim almaktadır Dernek faaliyetleriyle ilgili detaylı bilgiler www.tap.org.tr adresindeki web sitesinden görülebilir.

Diğer taraftan, toplanan atık pil miktarlarında her yıl artış görülmesine rağmen, Avrupa Birliği ülkelerinde alınan sonuçların tersine, sanayi kuruluşlarından çok az miktarlarda atık pil toplanabildiği tespit edilmiştir.

Ülkemizde çok geniş alana yayılmış olan sanayi tesisleri ile bire bir temas kurulmasının mümkün olmadığı aşikardır ve bu konuda en büyük katkının çeşitli bölgelerde faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgelerince verilebileceği muhakkaktır.

Bu nedenle, yukarıda belirtilen hususların ilgilenen kuruluşlarla derhal temas kurularak gerekli malzemeler bedelsiz olarak gönderilecek ve diğer konularda detaylı bilgiler verilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu