EğitimİOSB'den Haberler

BAŞAKŞEHİR YENİ BİR OKULA DAHA KAVUŞTU

Başakşehir “İkitelli OSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi” İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katıldığı bir törenle açıldı.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı (İOSB) katkılarıyla yapımı tamamlanan okul açılışına;  İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nihat Tunalı,  milletvekilleri, iş adamları, öğrenciler, veliler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Meslek Liselerimin ayağına taş bağlanmıştı, şimdi bu insanlık dışı uygulamalar tarih oldu. Meslek Lisesi, Memleket meselesidir diye konuştu.

Başakşehir’de ara eleman ihtiyacına önemli bir katkı

Başakşehir İOSB (İkitelli Organize Sanayi Bölgesi)’nde, İPKAS Sanayi Sitesi içerisinde yer alan 58 derslikli, 1800 öğrenci kapasiteli okulun resmi açılış töreni öğrencilerin halk oyunları gösterileriyle başladı.

Türkiye’nin ilk ve tek ücretsiz Özel Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olduğunun altını çizen İOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nihat Tunalı yaptığı konuşmada okulun önemine değindi “1 yılda okulu tamamladık. 1800 öğrenci kapasiteli okulumuz 24 kişilik sınıflara sahip. Öğrencilerimiz okulumuzda yüzde yüz burslu olarak ücret ödemeden eğitim görüyorlar. Bu okul Türkiye’nin ilk ve tek ücretsiz Özel Teknik ve Endüstri Meslek Lisesidir” dedi.

Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Türkiye Dünya’nın dikkatle takip ettiği ülkelerden birisidir. Her alanda dünya ile ciddi bir rekabet halindeyiz. Kaliteli nesil yetiştirmenin yolu rekabetten geçmektedir. Bu okulda eğitim görerek mezun olacak olan öğrencilerimiz ileride ülkemizin ihtiyaç duyduğu ara elaman ihtiyacını karşılayacaklar. İş adamlarımıza bu gibi okullar açmak için önemli görevler düşüyor” dedi.

Bu okul Organize Sanayi Bölgelerine yeni bir vizyon olacaktır

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 yıl önce temelini attığı okulun açılışını yaptığını hatırlatarak, eğitim yuvasını hem ülkeye hem de öğrencilere hayırlı olmasını diledi. Bölgenin İstanbul’un organize sanayileri arasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Vali Mutlu, eğitime yönelik yatırımların devam ettiğini ve edeceğini söyleyerek şöyle konuştu: İkitelli Organize Sanayi Bölgesi üretim üssüdür, bu günkü okulumuzun açılışıyla da eğitim üssü yapmak için önemli bir adım atılmış oldu. Bu okul Organize Sanayi Bölgelerine yeni bir vizyon olacaktır ”dedi.

Meslek Lisesi, Memleket Meselesidir

Vali Mutlu’dan sonra konuşmasını gerçekleştiren İçişleri Bakanı Muhammer Güler “Çok heyecanlı ve anlamlı bir açılış törenindeyiz. Bu okul Türkiye’de örnek bir okuldur. Öğrencilerimizin tüm ücretleri devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Merkezi yönetimlerin bu okulun açılmasında katkıları çok büyüktür, hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz bu seçkin ve örnek okulda okumak büyük bir şanstır bunu iyi değerlendirin” dedi.

Meslek lisesi memleket meselesidir diyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise meslek liselerinin önemine değindi “Bir insanın elinden bir şey gelmesi, bir mesleğinin olması kadar güzel bir şey olamaz. Bir iş yeri bir bütündür, çalışanda bir iş yeri sahibi gibidir. İnsanın işinin olmaması, mesleğinin olmaması kadarda ızdırab veren bir şey yoktur. Meslek Liselerimiz 90’dan itibaren çok büyük yaralar aldı ve azaldı azaldı. Sadece zayıf öğrenciler meslek liselerine gitti, öğretmenler bu okullardan kaçtı. İyi öğretmenler kaçtı başka yerlere ve mesleksiz bir. Şimdi çok şükür bunu tersine döndürmüş bulunuyoruz. Organize sanayi bölgelerimizin içinde meslek liseleri oluşsun dedik. Öğrencilerimiz burada yüzde yüz burslu okuyor. Bu okulda 3.500 hatta 5 bin liraya kadar öğrencilerimize destek vermiş oluyoruz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Meslek Liselerine büyük destek sağlıyor diyen Bakan Ergün “Öğrencilerimizin bu okullarda önleri açık, isterlerse usta olsunlar isterlerse Üniversiteye gidip Mühendis olsunlar isterlerse bilim insanı olsunlar. Meslek Liselerimin ayağına taş bağlanmıştı, şimdi bu insanlık dışı uygulamalar tarih oldu” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Muammer Güler, Nihat Ergün, Vali Hüseyin Avni Mutlu, Başkan Kadir Topbaş, Belediye Başkanı Mevlüt Uysal beraberindeki heyetle birlikte Özel İkitelli OSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin açılış kurdelesini kesti. Protokol okulu ve sınıfları gezdi. Açılış toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu