21 Kasım 2019 Perşembe

KÖŞE YAZARLARI

Hakan ÖZCAN

Hakan ÖZCAN

Neden Yenilik Yapmalıyız?

NEDEN YENİLİK YAPMALIYIZ DİYE SONRANLAR İÇİN DEĞİL NASIL YENİLİK YAPARIZ DİYENLER İÇİN YENİLİK KAYNAKLARI (1)

Günümüz ekonomik sistemlerinde hertürlü ürün ve hizmete ulaşmak “an meselesi” haline gelmiştir. Kıyasıya rekabetin yaşandığı butür zaman dilimlerinde tüketicilerin tercihi haline gelmek ciddi bir emek istemektedir. Özellikle kalite, fiyat, teslim zamanı gibi olmazsa olmazlar artık tük üreticiler tarafından karşılanabilmektedir. Böyle zaman dilimlerinde tüketici tercihleri genel olarak yenilikler ile marka algısına yönelmektedir.

Neden yenilik yapmalıyız sorusuna cevap bulamamış olanlar varsa onlar tarihin tozlu sayfalarında kendilerine yer hazırlasınlar. Bu yazımız nasıl yenilik yaparız sorusunu soranlar içindir.

Bu yazımızda özellikle yenilik kaynaklarına gelen olarak bakacak ve önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili detaylara girmeye çalışacağız.Yenilik kaynakları temel olarak çalışanlar, müşteriler, rakipler, organizasyonumuz dışındaki kurumlar veya kişiler bazen, fakat çok az tesadüf olarak gerçekleşmektedir. Kıyasıya rekabetin yaşandığı zamanımızda bazen rekabet yıkıcı olabilmektedir. Yıkıcı rekabet çoğu zaman ise sektör dışından gelebilmektedir. Faaliyet alanında telefon üretimi olmayan bir kuruluş (Apple) öyle bir yenilik yapmakla sektörün lideri olan kuruluşu (Nokia) tarihin derinliklerine gönderebilmektedir. Benzer şekilde hiç araç üretmemiş kişiler (Elon Musk) araç üretmekte ve bu sektördeki liderliğe doğru adım adım ilerlemektedir.

Ülkemiz bulunmuş olduğu ekonomik yapı itibariyle şu an sadece tüketim odaklıdır. Fakat bu durum sürdürülebilir değildir. Ciddi riskler barındırmaktadır. Bu riskler ülkeyi, şehirleri yönetenler tarafından iliklerine kadar hissedilmekte ve dönüşüm çabaları gözlemlenmektedir. 2023 hedefleri, savunma sanayinden pay almaya çalışma ve son olarak sağlıkta yapılan atılımlar, dünyanın katma değerli sektörlerinden pay almaya çalışmaktan öte bir şey değildir.

Bu payın alınması için ülke ve kurumlar olarak sistematik ve süreklilik içeren bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Biz bu yazı dizimizde özellikle yenilik yapmak için gerekli olan buluş fikri kaynaklarını tanıtıp neler yapılması gerektiği konusunda pratik ve uygulamanın içerisinden tavsiyelerde bulunacağız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle hoş kalın, hoşçakalın. 

Hakan Özcan
DESTEK PATENT A.Ş.
Türk Patent Vekili

Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR