08 Aralık 2019 Pazar

KÖŞE YAZARLARI

Hakan ÖZCAN

Hakan ÖZCAN

AR-GE’NİN ODAĞINDA NE OLMALI? PATENT Mİ? KÂRLILIK MI?

Ürün tasarım süreçleri genellikle şartnameler, müşteri ve ana sanayi istekleri ile tasarım kurallarına göre değişir. Bazen firmalar oluşturdukları tasarımı kendi istedikleri gibi ortaya koyamazlar. Bunun sebebi rakiplerin aldığı PATENTLERDİR.

Odağı patent olmayan hiçbir Ar-Ge kuruluşu ve Ar-Ge yapan firma yüksek uluslararası pazar payına sahip olamaz ve verimli Ar-Ge çalışmalarında başarılı olup yüksek kârlar elde edemez. Patent sayılarının artışı ile pazar payının artışı ve ekonomik büyüme arasında doğru orantı söz konusudur.

Ülkemiz eko sisteminde yenilikçi yapı kurulmasında iki organın diğerlerine göre daha verimli olduğu gözlemlenmektedir. Bunlardan ilki Ar-Ge Merkezleri ikincisi ise TTO’ardır. (Teknoloji Transfer Ofisleri) Ar-Ge merkezlerinin sayısı her geçen gün artmakta ve yaptıkları yeniliklerle işletmenin bulundukları şehrin ve ülke ekonımisinin büyümesine yardımcı olmaktadır.

Maalesef ülkemizde üniversite sanayi iş birliği ve özellikle sosyal bilimlerle birlikte çalışma kültürü zayıf olduğundan yenilikçi ürün ortaya koyma metedolojileri gelişmemektedir. Oysa pek çok ülkede daha ürün fikir aşamasında iken SWOT, 5N1K, QFD, Balık Kılçığı, Beyin Fırtınası, Tersine Beyin Fırtınası, PARETO vb. pekçok metot kullanılarak üretilecek ürünler, üreticileri, tüketicileri, pazar, lojistik, rakipler gözden geçirilmekte ve buralardan elde edilen veriler tasarım aşamasında kullanılmaktadır.

Özellikle Japonya ve bir Japon işletmesi olan TOYOTA bu tür metotları kullanarak otomobilin ilk bulucusu olan Avrupa ve Amerike pazarlarını etkilemiştir.

Evet ülkemizde Ar-Ge merkezlerinde yeni ürün ve hizmetler ortaya konulmaktadır. Çok azı istisna hiç birisinde bir yenilikçi ürün üretme metedoloji zinciri kullanılmamaktadır. Bu durumda da verimli bir Ar-Ge yönetimi maalesef ortaya çıkmamaktadır.

Rekabet sadece bizler için değildir. Her işletme uluslararası pazardan pay almak ve bu payı rakiplerine kaptırmamak için ürettiği stratejiler içerisinde en kullanışlısı patentlerdir. Rakiplerin aldığı patentlerin etrafından dolaşmak (Desing Around) ile veya ürünün performansından bazı özellikleri feda etmek yani eski teknolojiyi kullanmak ile aşılabilir.

Ürün tasarım süreçlerinin patentlerden etkilenmemesi için, üretimi engelleyen patentleri bulma, bu patentlerin korunup korunmadığını belirleme, patentlerin neyi koruduğunu anlama, korunduğu ülkeleri tespit etme, bu patenti ihlal etmeden nasıl bir üretim yapılabileceğinin bilinmesi gerekir. Ar-Ge patent odaklı hale getirilerek patentler ihlal edilmeden yeni bir tasarım konsepti ortaya konabilir.

Ar-Ge’nizi patent odaklı hale getirirseniz üretim ve satış problemleri yaşamadan pazar payınızı artırabilirsiniz.  

Böyle bir odak işletmeler için özellikle rakiplerin patent faaliyetlerinden haber olmasızı, izlemesizi ve yorumlamasını sağlayacaktır. Ayrıca izlenen ve yorumlanan patentler sayesinde sektör trendini takip etme ve yönlendirme fırsatları oluşur. Rakplerin ürün ve yöntemlerinden farklı ürün ve yöntemler ortaya koyma çalışmaları (Desing Around) yeni patentler üretmeyi ve bu patentler sayesinde işletmenin teknik ve finansal hacminin artması sağlanacaktır.

Tekrar vurgulamak gerekirse odağı patent olmayan hiçbir Ar-Ge kuruluşu ve Ar-Ge yapan firmalar uluslararası pazar payına sahip olamaz ve verimli Ar-Ge çalışmalarında başarılı olamaz.
 

Hakan Özcan
DESTEK PATENT A.Ş.
Yönetim Kurulu Danışmanı

Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR