24 Kasım 2020 Salı

KÖŞE YAZARLARI

Ahmet GÜLÜMSEYEN

Ahmet GÜLÜMSEYEN

Hayırlı işler ‘efendim’

Değerli ikitelli gazetesi okurları ‘dakika bir gol bir’  misali ilk sayıda sizlerle birlikteyiz.

Gol bir dediğimizde, ticaretin/ustalığın getirdiği zekâ farkı ile sanırım köşemizde sizlerle ‘spor’  başlığı altında beraber olacağımızı anlamışsınızdır.

Daha iyi anlaşabilmemiz için, Sayın Yayın Yönetmenimiz Yunus Mollaoğlu ‘uygun’ gördükleri takdirde ‘nice’ sayılarda birlikte olmayı hedefliyoruz.

Spor kapsamı alanında dil, din ve ırk ayrımı gözetmediği için, sizlerle çok iyi anlaşacağımızı umut ediyoruz. Birazda pozitif bakma hissi var içimde. Çünkü her farklı insanı tanıdığımızda, hayata bakışımız ve olaylara yorumumızı da ‘farklılaştırıyor’. O nedenle bu ‘köşede’ ben sizlerle birlikte olmaktan memnun oldum/olacağım, inşallah.

*****

Bazılarımız sanayici, bazılarımız tekstilci kısacası her birimiz, ekmeğimizin peşindeyiz… Hal böyle olunca da, bir uğraş, çaba dahası bir koşuşturmadır gidiyor.

Dönüp geriye baktığımızda geçen zamanın tatlı ‘yorgunluğu’, ileri batığımızda ise geleceğin‘umudunu’  besliyoruz.

Tüm bu çalışmalar ‘fiziksel’ ve ‘ruhsal’ çalışmanın sonucu ortaya çıkmakta. Ticari ifade ile ‘Ne kadar, o kadar köfte’.

Öyle ile yaptığımız işten zevk, ortaya çıkan üründen daha çok ‘verim’ alabilmemiz için;  sağlıklı bir ‘bedene’, zinde bir ‘beyine’ gereksinim duyulmaktadır.

Peki, tüm bu olumlu tablonun özünde ne var tabii ki ‘fiziksel’ ve ‘ruhsal’ rahatlamaya neden olan; Sportif aktivite.

Bilim penceresinden çalışan‘bireylere’  bakıldığında, araştırmalar gösteriyor ki konu oldukça hassas ve üzerinde kafa yorulması gerekiyor.

İş stresi, yüksek sorumluk, aşırı rekabet gerektiren işler, kalp ve damar hastalıkları,  masa başı çalışanlar için ise mide ve bağırsak hastalıkları ile ayrılmaz bir ‘parça’ gibi.

Bizler varisi sadece kadın hastalığı olarak biliriz. Oysaki özellikle ayakta çalışan insanlarda en çok görülen meslek hastalığı olduğunuz biliyor muydunuz? İnanın ben, bu yazıyı yazmak için araştırma yaparken öğrendim (!)

Bunu yanında ‘literatür taraması’ bizlere gösteriyor ki ‘önüne’ geçilmediği takdirde her mesleğinin kendine göre problemleri var. Tabii problemin olduğu yerde, mutlaka çözümü de var. O da Spor, yani hareket…

Fiziksel aktivite Beden sağlığı kadar Ruhsal ve Sosyal sağlığımız üzerinde etkili olmaktadır.Amacına yönelik yapıldığı takdirde sonucu ‘sağlığa’  açılmayacak kapı yoktur.

Yorgunluğun azalması, Kalp ritminin  düzenlemesi, Solunum kapasitesinde artış meyda­na getirmesi, fiziksel aktivitenin ayrıca  insana kazandırdığı faydalardan sadece bir kaçı. Gerisi ‘varın’ siz düşünün...

Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı