28 Mayıs 2020 Perşembe

CHP'li Faik Tunay'dan İktisad'a nazik ziyaret

CHP İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Faik Tunay ve CHP Başakşehir İlçe Başkanlığından Belediye Başkanı adayı olmak için ayrılan Özgür Karabat İKTİSAD Derneği'ne nazik bir ziyaret gerçekleştirdi.

chpli-faik-tunaydan-iktisada-nazik-ziyaret

CHP İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Faik Tunay ve CHP Başakşehir İlçe Başkanlığından Belediye Başkanı adayı olmak için ayrılan Özgür Karabat İKTİSAD Derneği'ne nazik bir ziyaret gerçekleştirdi.

İKTİSAD Sanayici ve İş Adamları Derneği dün iftarda konukları "CHP Milletvekiliyim ama CHP'li değilim" sözleriyle basında çok tartışılan, İstanbul'un en genç Milletvekili Faik Tunay ve Eski Başakşehir İlçe Başkanı, her kesime karşı kucaklayıcı tavırlarıyla tanınan yeni Başakşehir Belediye Başkan adayı Özgür Karabat'ı konuk etti.
 
"21. yüzyılda ekonominiz güçlü değilse bu bişey ifade etmiyor" diyerek söz alan ve öncelikle kendini tanıtan münevver CHP Milletvekili Faik Tunay, İshak Alaton'un kitabına atıfta bulunarak TÜSİAD üyeleri Moskova dışında bir yere gitmezler, Sibiryayı bilmezler. Ben her fırsatta çevremdeki insanları Afrika'ya açılmaya teşvik ediyorum. Siz bunu başarıyorsunuz." dedi. Ticarette mücadeleci olmanın önemli olduğu, ancak sonunda kadere razı olmanın gerekliliğine vurgu yapan Tunay, Anadolu insanı ile Trabzon spor arasında benzerlik kurarak, üç büyüklere rağmen, horlanmaya rağmen hiç yılmadan mücadelesini sürdürerek başarılara koştuğundan bahsetti.
 
Afrika'nın çok önemli olduğunu ve kendisinin 3 ay önce Ruanda'ya gitttiğini anlatan Faik Tunay, çocuklara verilen balonlar patladığında nasıl hüngür hüngür ağladıklarını, kağıttan yaptıkları topla çıplak ayaklarıyla oynadıklarını, 15 m2'lik bir evde 7 kişinin yaşadığını, muz püresi yediklerini, gece akraba ziyaretine karanlık yollardan kilometrelerce çıplak ayakla yürüdüklerini müşahede ettiğini anlatarak "Bunları görüp sarsılmamak mümkün değil, onlar için bizim şu anda bulunduğumuz sofra ulaşılmaz" dedi.
 
Dedesinin kendisine üç prensip öğrettiğini bunların
 
-Her insan haddini bilmeli
 
-Hazmetmeyi bileceksin
 
-Hamdedeceksin
 
olduğunu söyleyerek, "bunlar hayatı özetliyor" dedi.
 
Kendisi de Balkan göçmeni olan Tunay, "Kosova'da Türk Okulları Mezuniyet Törenine gittik. En önemli bakanlar çocuklarını bizim okullarımızda okutuyorlar. Bizimle birlikte okulları gezenler diyorlar ki 'yanlış düşünmüşüz, haksızlık etmişiz.' Ben kendime de 'herkes beni sevmek zorunda değil' diyorum. Ama çalışkanlığımı gördüğünde en azından bana karşı nötr olacaktır. Negatif kanuşmayacaktır." dedi.
 
İKTİSAD'ın diğer misafiri Başakşehir Belediye Başkan Adayı Özgür Karabat ise İKTİSAD Derneği'nin faaliyetlerini yakından takip ettiğni, kendisinin de ticarî olarak faydalı olabileceğini, çalıştaylara katılmak istediğini ifade etti.
 
Başakşehir için yapılacak çok işin olduğunu, buradaki çok sesli yapının, diyalog ile ancak bir arada tutulabileceğini ifade eden Karabat "Her şehrin bir meydanı olmalıdır, güvercinleri olmalıdır."dedi.
 
Kendisinin İKTİSAD'a bu üçüncü ziyareti olduğunu hatırlatan Özgür Karabat "Başakşehir İlçe Başkanı olduğum sürede hiç kargaşa yaşanmasına fırsat vermedim. Küçük olaylar büyütülerek provake edildiğinde çıktım ve 'önce bana vuracaksınız' dedim. Ben hep farklılılkları -kargaşa- değil -tamamlama- olarak gördüm. Alışkanlıkları aşmamız gerekiyor. İlçe Başkanı olduğumda en genç İlçe Başkanıydım. Başakşehir'in marka değerini geliştirmekte bize de iş düştüğünü düşündüm." dedi.
 
Siyasetin rakibi kötülemekten çok -ne yapacağını anlatmak- üslubu üzerine bina etmenin gerekliliğinden dem vuran Başkan Adayı, "sokaktaki çocuklara sordum 'gelecekte ne yapmayı düşünüyorsunuz' diye. Hiçbiri üniversite okuyacağım demedi. Gençlere umut olacak siyasi proje üretmemiz gerekiyor." dedi.
 
Bir soru üzerine yeniden söz alan CHP'li Faik Tunay, "Liderler arasında diyalog, köprü yok. Siyasi sorunumuz budur. Her önerge reddediliyor. Bırakın CHP'yi AK Partili vekillerin bile Barış Süreci'nin işleyişinden haberi yok. 5 kişinin kontrolünde gidiyor süreç" dedi.
 
Tunay, Sabahat Akkiraz'ın Fethullah Gülen hocaefendinin Alevîlerle ilgili sözlerine ters tepki vermesinin yalnızca şovdan ibaret olduğunu CHP'nin görüşlerini asla yansıtmadığını vurguladı.
 
İftar yemeğinden sonra İKTİSAD Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tahir Sekizkardeş Faik Tunay'a plaket taktim ederek, hep beraber hatıra fotoğrafı çekildi.
 
Haber: Mehmet Kadir Kırker - İstanbul


Haber okunma sayısı: 1696
Haber eklenme tarihi : 03.08.2013 18:10YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER